V čem připravit skládané letáky a tiskoviny, k čemu je perforace, bigování, falcování?

K čemu je potisková úprava letáků neboli postpress? Co znamená skládání, falcování, bigování, perforování tiskovin, jak skládané letáky a prospekty pro tisk připravit? Zjistěte, jak na to.

K čemu je potisková úprava letáků neboli postpress? Co znamená skládání, falcování, bigování, perforování tiskovin, jak skládané letáky pro tisk připravit? Přečtěte si další díl série článků, v nichž představujeme strojový park digitální tiskárny. Tentokrát na téma skládání, bigování, perforace tiskovin. Zjistěte, jak na to.

Pro většinu potiskových úprav – postpress – používáme 2 metry dlouhý, takřka 2metrákový skládací stroj Morgana DigiFold Pro. Za hodinu zvládne bigovat, perforovat nebo poskládat 6000 letáků formátu A4.

Potisková úprava letáků, brožur, katalogů, vstupenek, kupónů se dá realizovat různými způsoby, jinak u nás v digitální tiskárně a odlišným způsobem v případě velkých nákladů na ofsetu a velké knihárně.

Jaký je rozdíl mezi bigováním, rylováním, falcováním, skládáním nebo perforací?
 

Ovládání falcovačky – stroj DigiFold na skládání letáčků.

Bigování, drážkování neboli rylování – aby se daly silné papíry dobře ohnout

Pravděpodobně znáte propagační papírové desky s chlopněmi a výsekem na vizitku. Obchodní zástupci, pojišťovací agenti nebo třeba realitní makléři vám do nich možná vložili smlouvy, případně jinou dokumentaci.

Takové desky jim však tiskárna zpravidla dodává neposkládané. Aby se desky vůbec daly složit, opatřují je výrobci vytlačenými rylkami v místech požadovaného ohybu. Pak se dá i silný papír ručně snadno ohnout.

Pokud se pokusíte silnější médium ohnout bez předem připravené rylky (bigu), dojde zřejmě k popraskání nebo polámání papíru, což nevypadá moc hezky.

Bigy neboli rylky pro snazší ohýbání náš DigiFold na tiskovině vytváří tak, že papír ve zvoleném místě budoucího ohybu zmáčkne bigovací, drážkovací lištou. Na papíru tím vznikne pěkná pravidelná rylka – big. Bigovat se dá jeden arch papíru i vícekrát. V místě vyznačeného ohybu pak papír ohnete velice rychle, bez rizika polámání.

Bigování, drážkování se hodí:

 • na tisk jídelních lístků, menu,

 • k výrobě herních plánů, projektů,

 • pro skládané pohlednice,

 • na tiskoviny na silnějším papíru, které si chcete ohnout ručně.

Proč tiskoviny ohýbat ručně a nenechat si je poskládat už v tiskárně? Například z důvodu, že v nesložené, neohnuté podobě může být tiskovina skladnější, anebo protože v tiskárně nemají na ohýbání silného papíru technologii.
 

Práce na falcovačce – stroji na skládané letáky.

Perforování, perforace neboli děrování – pro útržky vstupenek, kupóny

Pokud pořádáte kulturní akci, koncert, slavnost, divadelní představení nebo festival, zřejmě na akci prodáváte vstupenky. Když dorazí účastníci ke vstupní bráně, prokáží se zakoupenou vstupenkou a pořadatelé jim na ní odtrhnou kontrolní kupón.

Aby se dal kupón dobře odtrhnout, je potřeba jej od zbylé části vstupenky oddělit perforací – přerušovaným proděravěním skrz na skrz. Pak jde kontrolní kupónek odtrhnout snadno.

Pořadatel akce si ponechá kupónek a účastníkovi zbyde zbytek vstupenky, třeba s uvedenou cenou, programem akce a dalšími informacemi.

Perforace u menších nákladů u nás v digitální tiskárně na stroji DigiFold probíhá tak, že papír projede pod perforovacím výstupním ozubeným kolečkem. Vznikne tím perforace pro snazší odtržení.

Perforace, perforování se hodí:

 • pro tisk vstupenek s kontrolním útržkem,

 • k výrobě dárkových a slevových kupónů, poukazů,

 • na tisk formulářů s oddělitelnou částí.
   

Skládané prospekty, letáky.

Zlom neboli skládání, falcování, ohýbání

Potřebujete vytisknout skládané letáky, brožurky, ohýbané prospekty? Pak je pro vás ideální zlom, ohýbání neboli skládání letáčků. Jedná se o finální úpravu, letáky pak už nemusíte nijak ručně skládat, jsou komplet hotové a připravené k předání zákazníkům.

Existují různé typy zlomů, například do harmoniky (do písmene Z), do písmene V, na půl, anebo do takzvaného oltáře. Podle vytištěného formátu (rozměru) papíru se používá odpovídající počet zlomů, ohybů.
 

Typy skládání a zlomů tiskovin a letáků.


Skládací stroj DigiFold, který v digitálně tiskárně používáme, zvládá ohýbat na 2–3 zlomy, a to do délky papíru 648 mm a maximální šířky 330 milimetrů.

Díky tomu vám zvládneme vyrobit například skládaný jídelní lístek na silném papíru gramáže 350 g/m2 o rozměru 3 × A4 s potiskem až do okrajů, navíc pro větší odolnost laminovaný.

Skládání letáků, ohýbaní, falcování se hodí:

 • na výrobu skládaných letáků,

 • pro ohýbané prospekty, nabídky,

 • ke zhotovení skládaných svatebních oznámení,

 • když chcete tisknout skládané nápojové a jídelní lístky, meníčka,

 • k výrobě menších map, itinerářů, plánků.

Jak falcovačka DigiFold funguje

Na začátku stroje je nakládací plocha, kam umístíme stoh vytištěných letáků, prospektů určených k bigování, perforaci nebo skládání.
 

Letáky připravené k postpressové úpravě – skládání letáků.


Ve stroji hučí vzduchový kompresor. Zajišťuje pohyb vzduchu, který štěrbinami proudí mezi jednotlivé listy naloženého „štusu“ tiskovin a profukuje je, separuje od sebe. Díky tomu nedochází ke slepení listů papíru k sobě.

Na konci nakládací plochy je nabírací děrovaný válec, který naopak vytváří podtlak a zpracovávaný list papíru si pro lepší nabrání přicucne. Ten pak putuje strojem mezi válci. Postupně dochází k bigování – vytvoření rylky, následně ke skládání nebo perforování – děrování papírů.
 

Vstupní zásobník falcovačky.


Skládané letáky nebo jinak upravené tiskoviny vyjíždějí na druhé straně stroje, kde se po průjezdu pod přítlačným válcem řadí za sebe a pomocí transportního pásu dojíždějí do svého cíle – výstupního zásobníku. Odtud je obsluha stroje odebírá a připravuje k expedici zákazníkovi.

Jak falcovačka ví, v jakém místě má letáky složit?

Operátor stroje na něm nejprve musí zadat několik údajů – gramáž a formát papíru, která úloha se na něm má provést, v jakých místech má dojít k bigování, perforaci nebo ohybu, skládání.

Po zkušebním výjezdu se stroj v případě potřeby seřídí pomocí ovladacích prvků. Operátor na dotykovém displeji může upravit přítlak válců a pozice zlomů.

DigiFold má v sobě i počítač s úložištěm – pamětí na programy skládání. Pro rychlé nastavení stroje se do něj dá nahrát program v minulosti realizované zakázky.
 

Ovladací dotykový displej.

Jak dobře připravit podklady pro skládané letáky?

Aby vaše skládané letáky, prospekty, nabídky vypadaly co nejlépe, je dobré při přípravě grafiky a podkladů dodržovat pár pravidel. Jak na to, radí šéfgrafik tiskárny Petr.

 • U skládaných letáků se v návrhu raději vyhněte barevným hranám. Je lepší, když mají všechny části tiskoviny na jedné straně stejnou barevnost pozadí. Tiskové technologie totiž mívají tolerované odchylky. V případě použití odlišné barevnosti na jednotlivých dílech skládačky může dojít k ohybu letáku o kousek milimetru mimo, než je barevná hrana letáku. To nevypadá moc pěkně.

 • Pro skládané letáky je vhodný tisk na papíry o standardní gramáži. Nejpoužívanější je křídový papír od 130 g/m2 a výše. Velice dobře se skládají papíry o gramáži 150 g/m2, ale dají se skládat i silné jídelníčky o gramáži 350 g/m2, které jsou navíc zalaminované.

 • Vnitřní část skládaného letáku musí být kratší, méně široká než vnější části. U silných gramáží papíru může být rozdíl rozměru jednotlivých dílů až 3 milimetry. Pokud navrhujete grafiku pro skládané letáky, poraďte se raději nejprve tam, kde vám letáky budou tisknout a skládat. Záleží hlavně na zvolené gramáži.
   

Hotové skládačky tiskovin.


Které další potiskové úpravy existují?

Mezi další potiskové úpravy se řadí výsek, lakování, laminace nebo například zlacení. Některé z úprav se však ekonomicky vyplatí realizovat jen v případě velkých nákladů.

O dalších postpressových technologiích a možnostech se zmíníme zase někdy příště. Sledujte dále náš tiskový blog.

Ať vám skládané letáky, letáčky a prospekty přivedou spokojené zákazníky!

Spočítejte si cenu tisku letáků >


Čtěte také:

IČ: 25296442, DIČ: CZ25296442
Bankovní účet: 196681062 / 0600
© 2018 Agentura Promotion, v.o.s.
Antonína Dvořáka 569
511 01 Turnov

Pondělí - Pátek
8:00 - 16:30