Ofsetový, natíraný křídový, bezdřevý papír? Jaký vybrat?

Barevné papíry.

Jaký je rozdíl mezi ofsetovým a křídovým papírem? Co jsou natírané papíry, který papír se hodí na tisk vizitek, letáků, plakátů, pozvánek? A je bezdřevý papír opravdu bez dřeva? Poznejte typy papírů v článku a vyberte si pro tisk ten správný.

Dřevité nebo bezdřevé?

Základní dělení typů papírů na dřevité a bezdřevé je trochu zavádějící. Oba typy totiž dřevo obsahují. Dřevité papíry bývají ze smrkového dřeva, bezdřevé papíry například z břízy.

Liší se však i způsobem zpracování při výrobě. Buničinu na výrobu papíru v případě dřevitých papírů v papírně melou mechanicky, u bezdřevých vzniká chemickou cestou.

Bezdřevé papíry se označují také jako „ofsetové“, jelikož jejich častým využitím je tisk v ofsetové tiskárně. Slangově se takový papír označuje jako „bezdřevý ofset“. Ofsetový papír má už od pohledu trošku viditelnou strukturu. V papírně jej vyrábějí z papírové hmoty, buničiny. Mívá matný a malinko hrubší povrch, což je ideální také pro psaní rukou.

Bezdřevý ofsetový papír pro běžné použití.

Přírodní, hlazené, natírané papíry

Oba typy papírů – dřevité i bezdřevé – jsou po výrobě nenatírané, s přírodním povrchem. Takové bývají i recyklované papíry.

Hlazené papíry jsou upravené ve výrobním procesu hlazením. Tato úprava se používá zejména u bezdřevých ofsetových papírů.

Známý pojem „křídový papír“ znamená, že jej v papírně natírají, a to jednou, anebo více vrstvami. Papíry bývají natírané různými látkami, podle dalšího použití papíru. Existují i papíry natírané voskem, parafinem, které nepropustí ani mastnotu a vlhkost.

Papíry mohou být natírané jednostranně nebo oboustranně, mít matný i lesklý povrch. Pohlednicové kartony jsou natírané pouze jednostranně, aby se na druhou stranu dalo dobře psát perem.

Pro tisk prezentací se hodí natíraný křídový papír.

Další typy papírů

Kromě dvou základních typů papíru existují rovněž jiné druhy, například ruční papír, LWC (Light Weight Coated) papíry na výrobu časopisů, recyklované papíry, samopropisovací, kartonové, grafické, určené pro umělce. Tisknout se dá i na posterové papíry, plachtovinu, foto papíry, plátno, vlajkovinu a ubrusovinu, samolepicí fólie různého složení.

LWC (Light Weight Coated) papíry na výrobu časopisů.

Po/tisk také bez papíru

Díky moderním technologiím lze tisknout i bez papíru, přímo na materiál, jako je plast, dřevo, kovy, textil. Podívejte se, jak takový tisk vypadá.

Ofsetový papír pro jídelníčky, pozvánky i vizitky

Subjektivně se ofsetové papíry mohou jevit jako pevnější než křídové, hlavně ve vyšších gramážích. Z toho vyplývá i vhodné využití pro tisk menu, jídelních lístků i levnějších vizitek.

Papír do tiskárny.

„Křída“ pro luxusnější jemnější tisk

Křídové papíry se hodí pro tisk letáků s fotografiemi, vstupenek, kancelářských desek, pozvánek, běžných vizitek, protože bývají hladší, bělejší, jemnější.

Do kopírky kancelářský papír 80 g/m2

Pro běžné využití v kanceláři, na tisk smluv, faktur, stačí běžný kancelářský papír. Nejčastěji se dodává v gramáži 80 g/m2. K tisku barevných prezentací si do kanceláře pořiďte i pár balíčků natíraného křídového papíru o vyšší gramáži.

Kancelářský papír 80 g/m2 pro tisk faktur, smluv.

Na vizitky i pozvánky se hodí speciální grafické papíry

Pro luxusně vypadající tiskoviny, vizitky, novoročenky, oznámení, pozvánky a různé typy kartiček jsou vhodné speciální grafické papíry, například se strukturou nebo v různých barvách.

Speciální grafické papíry.

Další úprava po tisku

Finální podoba tiskoviny záleží také na potiskové úpravě. Může jí být například matná nebo lesklá laminace, zlatotisk, na ofsetové tiskárně lakování.

Přečtěte si také Laminace vizitek, prospektů, jídelníčků – K čemu je a jakou vybrat?

Nechte si spočítat cenu tisku letáků, plakátů, vizitek. Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

IČ: 25296442, DIČ: CZ25296442
Bankovní účet: 196681062 / 0600
© 2018 Agentura Promotion, v.o.s.
Antonína Dvořáka 569
511 01 Turnov

Pondělí - Pátek
8:00 - 16:30