Pár tipů, kde sehnat ilustrace, vektory, grafiku a obrázky zdarma

Tvoříte grafický návrh letáku, plakátu, vizitky, novoročenky, vánoční přání? Možná ovládáte grafický program a chcete si je navrhnout po svém. Chybí vám k tomu podklady? Zjistěte, kde sehnat malované, ilustrované obrázky a vektory zdarma.

Hledáte spíš fotky? Inspiraci pro hledání fotografií přineseme v některém z dalších článků blogu, tento je zaměřen na obrázky. Kde tedy sehnat obrázky, ilustrace a grafiku zdarma?

Stáhnout obrázky a grafiku jen tak z internetu ne/jde

Nejjednoduší by bylo zadat klíčové slovo do vyhledávače Google nebo Seznam, najít vhodné obrázky a stáhnout si je z internetu. Jenže to úplně nejde. Takový postup je nelegální, protože každé grafické dílo, návrh, text i fotografie podléhají ochraně autorským zákonem. Takže tudy cesta nevede.

Autoři poskytují svá díla i zdarma

Mnoho autorů však maluje, vytváří grafické návrhy jen tak pro radost. Aby netvořili pouze „do šuplíku“ a jejich tvorba měla nějaký smysl, svá díla nahrávají k dalšímu volnému použití. Taková grafika a obrázky jsou zdarma, mnohdy pro osobní i komerční využití. Většinou ani nemusíte nikde uvádět autora díla.

Ze získaných obrázků můžete vytvořit pozvánku na soukromou party i firemní letáky. Pokud vám tedy nevadí, že výběr grafiky, ilustrací, obrázků není tak obsáhlý jako v placených fotobankách.

Pár tipů, kde sehnat grafiku, vektory, ilustrace a obrázky zdarma

1) Obrázky, grafika, vektory zdarma na Pixabay

Pixabay – obrázky zdarma, ilustrace, grafika i fotky.

Obsáhlým zdrojem grafiky, vektorů, ilustrací i fotografií je Pixabay. Obrázky jsou zde ke stažení zdarma, k volnému použití. Pixabay má snadné ovládání, přehledné vyhledávání a obrovský výběr obrázků.

Pro stažení obrázků v nižším rozlišení dostačujícím na web nebo sociální sítě se nemusíte ani registrovat. Registrace je potřeba jen v případě, kdy si chcete stáhnout obrázky, grafiku a ilustrace ve vysokém rozlišení.

Na úvodní straně Pixabay si přepněte vyhledávání na „vektory“ nebo „ilustrace“, podle toho, co potřebujete.

Získání obrázků zdarma na Pixabay.

Po kliknutí na tlačítko „Zdarma ke stažení“ se otevře nabídka, kde si vyberete požadované rozlišení. Pak klikněte na „Stáhnout“. A obrázek v se už stahuje.

Potřebujete-li editovatelný soubor například do programu Adobe Illustrator, Corel Draw, některé obrázky jsou k dispozici i ve křivkách, ve formátu SVG.

Na Pixabay je k dispozici i grafika v SVG formátu.

Pokud se na Pixabay zaregistrujete, nemusíte při stahování obrázků ověřovat, že nejste robot.

Podpořte autory obrázků Pixabay.

Jak se autorům obrázků odměnit? Přispějte jim na kávu, zaslouží si to. Ale není to povinné. Okno na příspěvky se zobrazí po stažení obrázku.

Velkou výhodou je, že rozhraní Pixabay je v češtině a do hledání tak můžete zadávat i česká slova.

2) Freepik nabízí i PSD pro Photoshop

Freepik – obrázky a grafika i v PSD pro Photoshop zdarma.

Dalším ze zdrojů, kde seženete ilustrace, vektory a obrázky, je Freepik.com. K mání jsou zde i PSD soubory pro Adobe Photoshop.

Freepik funguje podobně jako Pixabay, ale rozhraní je v angličtině. Vyhledává tedy obrázky a grafiku s anglickými klíčovými slovy. Pokud nějaký obrázek ve Freepik hledáte, zadejte jej do hledacího pole v angličtině.

Pro stažení grafiky zdarma se musíte registrovat a přihlásit. Navíc je také pak na stránce s publikovaným obrázkem často potřeba uvést autora.

3) Freedigitalphotos pro menší ilustrace zdarma

Freedigitalphotos.net – grafika, vektory zdarma.

Na Freedigitalphotos.net jsou k dispozici rovněž ilustrace, ale zdarma jen v menším rozlišení okolo 400 px. Při použití obrázků z tohoto zdroje je třeba uvést autora a vložit odkaz na web. Za větší rozlišení obrázků už musíte zaplatit.

4) Vektory a kliparty

Hledáte-li vektory, kliparty, křivky, může se hodit FreeVectors.net nebo Openclipart.org, případně je seženete i na My Vector Store.

My Vector Store – vektory a křivky zdarma.

Na FreeVectors.net získáte vektory a grafiku zdarma.

Nějaké vektory jsou k mání také na webech jednotlivých autorů a to i českých, například na obrazky.superia.cz.

Ověřte si podmínky používání a licenci

I když jsou obrázky, ilustrace a grafika na uvedených zdrojích k dispozici zdarma, doporučujeme si vždy přečíst podmínky použití. Některé obrázky jsou uvolněné jen pro osobní nekomerční užití, někdy je potřeba uvést autora, případně i vložit odkaz na zdroj.

Chybí vám čas pro hledání obrázků?

Co dělat, když vám chybí čas na hledání obrázků zdarma? Máte v podstatě dvě možnosti:

1) Obrázky si kupte na profi fotobance

Profesionální fotobanky, jako je například fotobanka DepositPhotos mají pokročilé hledání a mnohem větší zásobu ilustrací a grafiky než zdroje zdarma. Přehled pár placených fotobank přineseme v některém z dalších článků na blogu Apromotion.

2) Nechte si grafický návrh sestavit na míru od grafika

Časově úspornější je nechat si vytvořit grafický návrh přímo od grafika, třeba od nás. Grafický návrh pro vás vytvoříme rychle a kvalitně pro všechna možná využití. Napište si o více informací na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo nám zavolejte.

Čtěte dál tiskovo-reklamní blog a získejte nové rady a návody.

IČ: 25296442, DIČ: CZ25296442
Bankovní účet: 196681062 / 0600
© 2018 Agentura Promotion, v.o.s.
Antonína Dvořáka 569
511 01 Turnov

Pondělí - Pátek
8:00 - 16:30